VLS201610HBX-2R2M-1
Mfr.Part #
VLS201610HBX-2R2M-1
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 2.2UH 1.45A 170MOHM SM
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Inductance :
2.2μH
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Current Rating :
1.45A
Published :
2013
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Case Code (Metric) :
2016
RMS Current (Irms) :
1.7A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Case Code (Imperial) :
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Inductance Tolerance :
20%
Material - Core :
Metal
Test Frequency :
1MHz
HTS Code :
Series :
VLS-HBX-1
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
VLS201610HBX-2R2M-1
TDK Corporation VLS201610HBX-2R2M-1
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD