V510LU40CP
Mfr.Part #
V510LU40CP
Package / Case
Disc 14mm
Description
VARISTOR 820V 6.5KA DISC 14MM
Max Surge Current :
6.5kA
Packing Method :
TR
Maximum AC Volts :
510V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Package / Case :
Disc 14mm
Series :
C-III
Capacitance @ Frequency :
80pF @ 1MHz
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Energy :
205J
Varistor Voltage (Min) :
738V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Max) :
902V
Varistor Voltage :
820V
Terminal Placement :
Max Voltage Rating (AC) :
510V
Datasheets
V510LU40CP
Introducing Littelfuse V510LU40CP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 14mm, V510LU40CP pinout, V510LU40CP datasheet PDF, V510LU40CP amp .Beyond Littelfuse V510LU40CP ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.