V510LU10P
Mfr.Part #
V510LU10P
Package / Case
Disc 10mm
Description
VARISTOR 820V 2.5KA DISC 10MM
Varistor Voltage :
820V
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
675V
Max Surge Current :
2.5kA
Capacitance :
100pF
Series :
LU
Diameter :
10mm
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1MHz
Published :
Maximum AC Volts :
510V
Clamping Voltage :
1.35kV
Voltage - Rated AC :
510V
Max Voltage Rating (AC) :
510V
Varistor Voltage (Min) :
738V
Mount :
Radial, Through Hole
Resistor Type :
VARISTOR
Max Voltage Rating (DC) :
675V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Packing Method :
TR
HTS Code :
Package / Case :
Disc 10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Varistor Voltage (Max) :
902V
Energy :
63J
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
V510LU10P
Introducing Littelfuse V510LU10P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 10mm, V510LU10P pinout, V510LU10P datasheet PDF, V510LU10P amp .Beyond Littelfuse V510LU10P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.