V510LA80B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V510LA80B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 799V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Resistor Type :
VARISTOR
JESD-609 Code :
e3
Max Voltage Rating (AC) :
510V
Current Rating :
100A
Depth :
7.3mm
Varistor Voltage :
860V
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
8.5mm
Capacitance :
500pF
Package / Case :
Disc 20mm
Lead Free :
Lead Free
Max Output Current :
6.5kA
Max Voltage Rating (DC) :
675V
Series :
LA
Max Surge Current :
6.5kA
Varistor Voltage (Min) :
738V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
675V
Thickness :
7.3mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Frequency :
500pF @ 1MHz
Clamping Voltage :
1.28kV
Clamping Current :
100A
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Diameter :
20mm
Terminal Shape :
Wire
Energy :
190J
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Lead/Base Style :
Radial
Voltage - Rated AC :
510V
HTS Code :
Number of Circuits :
1
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Radial, Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Varistor Voltage (Typ) :
799V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
V510LA80B
Introducing Littelfuse V510LA80B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V510LA80B pinout, V510LA80B datasheet PDF, V510LA80B amp .Beyond Littelfuse V510LA80B ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.