V5.5MLA0805LNA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V5.5MLA0805LNA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 8.2V 40A 0805
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Clamping Voltage :
17.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum AC Volts :
4V
Energy :
0.10J
Max Surge Current :
40A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Max Voltage Rating (AC) :
4V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.25mm
Capacitance @ Frequency :
660pF @ 1MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage :
8.2V
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
990pF
Packaging :
Bulk
Clamping Current :
1A
Termination :
SMD/SMT
Length :
2.01mm
ECCN Code :
EAR99
Varistor Voltage (Max) :
9.3V
Lead Free :
Lead Free
Circuit RMS Voltage-Max :
4V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Varistor Voltage (Min) :
7.1V
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
VARISTOR
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Circuits :
1
Series :
MLA
Voltage - Rated DC :
5.5V
Voltage - Rated AC :
4V
Max Voltage Rating (DC) :
5.5V