V5.5MLA0603NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V5.5MLA0603NA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 8.2V 30A 0603
Stock
633
In Stock :
633
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Length :
1.6mm
Max Surge Current :
30A
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Voltage - Rated AC :
4V
Varistor Voltage (Min) :
7.1V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
MLA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Circuits :
1
ECCN Code :
EAR99
Circuit RMS Voltage-Max :
4V
Case Code (Metric) :
1608
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Current Rating :
1A
Packaging :
Bulk
Maximum AC Volts :
4V
Energy :
0.10J
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
VARISTOR
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Lead Free :
Lead Free
Width :
800μm
Varistor Voltage (Max) :
9.3V
Case Code (Imperial) :
0603
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
4V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Voltage - Rated DC :
5.5V
Capacitance :
960pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Clamping Voltage :
17.5V
Capacitance @ Frequency :
1270pF @ 1MHz
Clamping Current :
1A
Varistor Voltage :
8.2V
Max Voltage Rating (DC) :
5.5V