V3.5MLA0805LNA
Mfr.Part #
V3.5MLA0805LNA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
VARISTOR 5.35V 40A 0805
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Varistor Voltage :
5.35V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (DC) :
3.5V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance @ Frequency :
1380pF @ 1MHz
Capacitance :
1.2nF
Termination :
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Energy :
0.10J
Factory Lead Time :
14 Weeks
Varistor Voltage (Max) :
7V
Pbfree Code :
yes
Max Surge Current :
40A
Number of Circuits :
1
HTS Code :
Maximum AC Volts :
2.5V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
VARISTOR
Voltage - Rated DC :
3.5V
Varistor Voltage (Min) :
3.7V
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated AC :
2.5V
Operating Supply Voltage :
7V
Max Voltage Rating (AC) :
2.5V