V3.5MLA0603NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V3.5MLA0603NA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 5.35V 30A 0603
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Clamping Voltage :
13V
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
3.5V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistor Type :
VARISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Energy :
0.10J
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Clamping Current :
1A
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MLA
HTS Code :
Varistor Voltage (Min) :
3.7V
Voltage - Rated AC :
2.5V
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Max Surge Current :
30A
Maximum AC Volts :
2.5V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Varistor Voltage :
5.35V
Max Voltage Rating (DC) :
3.5V
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
2.5V
Capacitance :
1.1nF
Capacitance @ Frequency :
1270pF @ 1MHz
Number of Circuits :
1
Depth :
800μm
Varistor Voltage (Max) :
7V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1.6mm