V23100V4005A
Mfr.Part #
V23100V4005A
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
Stock
224
In Stock :
224
Manufacturer :
Product Category :
Reed Relays
Coil/Input Supply Type :
DC
Release Time :
0.15ms
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operate Time :
0.75ms
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Power :
50mW
Contact Voltage(DC)-Max :
200V
Electrical Life :
5000000 Cycle(s)
Must Release Voltage :
0.75VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Body Length or Diameter :
19.3mm
Switching Voltage :
200VAC 200VDC -Max
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Contact Voltage(AC)-Max :
200V
Relay Action :
Momentary
Must Operate Voltage :
3.5VDC
Sealing :
IP67; RT3
Coil Current :
10mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Physical Dimension :
19.3mm x 6.4mm x 5.1mm
Relay Type :
DRY REED RELAY
Coil Voltage :
5VDC
Contact Material :
Ruthenium (Ru)
Reference Standard :
CUL; UL
Published :
2015
Series :
V23100-V4, AXICOM
Contact Rating (Current) :
500mA
Body Breadth :
6.4 mm
Termination Style :
PC Pin
Factory Lead Time :
17 Weeks
Coil Type :
Non Latching
Body Height :
5.1mm
Coil Resistance :
500Ohm