UVK2A0R1MDD
Mfr.Part #
UVK2A0R1MDD
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL
UVK
Tan Delta :
0.08
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Published :
Leakage Current :
4μA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Diameter :
500 µm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
4.2mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
0.1μF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Diameter :
5mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2.1mA
ROHS3 Compliant
Height :
11mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Voltage :
100V
Voltage - Rated DC :
100V
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2mm
Datasheets
UVK2A0R1MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK2A0R1MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Voltage:100V, UVK2A0R1MDD pinout, UVK2A0R1MDD datasheet PDF, UVK2A0R1MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK2A0R1MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVK2A0R1MDD
UVK 0.1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can