UVK1E153MRD
Mfr.Part #
UVK1E153MRD
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
yes
Length :
50mm
Tan Delta :
0.44
Ripple Current :
3.8A
Ripple Current @ High Frequency :
4.37A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Leakage Current :
11.25mA
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
15000µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radial, Can
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
3.8A @ 120Hz
Diameter :
22mm
Datasheets
UVK1E153MRD
Nichicon UVK1E153MRD
UVK 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can