UVK1A332MHD
Mfr.Part #
UVK1A332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.3
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
1.45A
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Pitch :
5mm
UVK
Voltage :
10V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.6675A @ 10kHz
Capacitance :
3300µF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.45A @ 120Hz
Diameter :
12.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
990μA
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UVK1A332MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK1A332MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, UVK1A332MHD pinout, UVK1A332MHD datasheet PDF, UVK1A332MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK1A332MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVK1A332MHD
UVK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.45A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can