UPTB28/TR7
Mfr.Part #
UPTB28/TR7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Description
TVS DIODE 28VWM 47.8VC POWERMIT1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Diode Element Material :
SILICON
Direction :
Bidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
UPTB28
Bidirectional Channels :
1
Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Number of Terminations :
1
e3
Type :
Zener
Package / Case :
DO-216AA
Number of Pins :
2
Pin Count :
2
Terminal Form :
Gull wing
Clamping Voltage :
47.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
31V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Working Voltage :
28V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.13A