UPTB10E3/TR13
Mfr.Part #
UPTB10E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Description
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE 1
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Current :
8.33A
Number of Terminations :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Terminal Form :
Gull wing
Clamping Voltage :
18V
Polarity :
Bidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER COPPER
Mounting Type :
Surface Mount
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1kW
Mount :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
10V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case :
DO-216AA
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
Pin Count :
2
Published :
1997
Base Part Number :
UPTB
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.33A
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Voltage - Breakdown (Min) :
11V