UPT48RE3/TR7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPT48RE3/TR7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 48VWM 84.3VC POWERMIT1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Package / Case :
DO-216AA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Leakage Current :
1μA
Number of Pins :
2
Working Voltage :
48V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.91mm
Terminal Form :
Gull wing
Number of Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
84.3V
Pin Count :
2
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Published :
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Mount :
Surface Mount
Case Connection :
CATHODE
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
1
Reverse Standoff Voltage :
48V
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Reverse Breakdown Voltage :
54V
Length :
1.91mm
Peak Pulse Power :
1kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.78A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
1.91mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
UPT48
Polarity :
Unidirectional
Power Rating :
1kW
Peak Pulse Current :
1.78A
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
Voltage - Rated DC :
48V