UPT48R/TR7
Mfr.Part #
UPT48R/TR7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Description
TVS DIODE 48VWM 84.3VC POWERMIT1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Package / Case :
DO-216AA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.78A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
CATHODE
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Unidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
84.3V
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Pins :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
48V
Mount :
Surface Mount
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
UPT48
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
54V