UPSD3434EV-40U6
Mfr.Part #
UPSD3434EV-40U6
Package / Case
80-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 288KB FLASH 80LQFP
Number of Terminations :
80
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
1.6mm
DAC Channels :
No
ROM (words) :
Address Bus Width :
16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Base Part Number :
UPSD34
Number of Pins :
80
PWM Channels :
yes
Operating Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Memory Size :
256KB
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Number of I/O :
46
Data Converter :
A/D 8x10b
RAM Size :
8K x 8
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
12mm
Frequency :
40MHz