UPSD3354D-40U6
Mfr.Part #
UPSD3354D-40U6
Package / Case
80-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 288KB FLASH 80LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Number of Pins :
80
Number of I/O :
45
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Access Time :
40 μs
Data Converter :
A/D 8x10b
Memory Size :
288kB
LVD, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Address Bus Width :
12
Number of Programmable I/O :
46
Program Memory Size :
288KB 288K x 8
Terminal Finish :
TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
Pin Count :
80
RAM Size :
32K x 8
ROM (words) :
262144
Frequency :
40MHz
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Packaging :
Tray
Number of Bits :
8
Density :
2 Mb
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
80-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
8032
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Series :
μPSD
Number of PWM Channels :
12
Height Seated (Max) :
1.6mm
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
UPSD33
Not Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V