UPS2A221MHD
Mfr.Part #
UPS2A221MHD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Stock
126
In Stock :
126
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Impedance :
100mOhms
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
660μA
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
445mA @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
16mm
Lead Pitch :
7.5mm
UPS
Lead Diameter :
800 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.08 %
Life (Hours) :
3000 hours
Packaging :
Bulk
Capacitance :
220μF
Ripple Current :
890mA
Polarization :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
2007
Datasheets
UPS2A221MHD
Nichicon UPS2A221MHD
UPS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 890mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can