UJ4C075033K4S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UJ4C075033K4S
Manufacturer
UnitedSiC
Package / Case
TO-247-4
Datasheet
Download
Description
750V/33MOHM, SIC, CASCODE, G4, T
Stock
510
In Stock :
510
Manufacturer :
UnitedSiC
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
FET Feature :
Qualification :
AEC-Q101
Series :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
47A (Tc)
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
750 V
Power Dissipation (Max) :
242W (Tc)
Subcategory :
Transistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
TO-247-4
Supplier Device Package :
Package :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Polarity :
N-Channel
Base Product Number :
UJ4C075
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1400 pF @ 400 V
Packaging :
Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
41mOhm @ 30A, 12V
Brand :
Vgs(th) (Max) @ Id :
6V @ 10mA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
12V
Product Type :
JFETs
Product Category :
JFET
FET Type :
N-Channel
RoHS :
Details
Mounting Style :
SMD/SMT
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
37.8 nC @ 15 V
Datasheets
UJ4C075033K4S
UnitedSiC UJ4C075033K4S
N-Channel Tube 41mOhm @ 30A, 12V ±20V 1400 pF @ 400 V 37.8 nC @ 15 V 750 V TO-247-4
UJ4C075033K4S Overview
A device's maximum input capacitance is 1400 pF @ 400 V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 750 V drain to source voltage (Vdss).
UJ4C075033K4S Features
a 750 V drain to source voltage (Vdss)