UHC0J101MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHC0J101MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
150mOhm
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
6.3μA
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Length :
7mm
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
480mA @ 100kHz
Terminal Pitch :
2.5mm
Series :
UHC
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tan Delta :
0.15
Lead Pitch :
2.4892mm
Diameter :
6.3mm
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
High Temperature Reflow
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
480mA
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
225.6mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
UHC0J101MDD
UHC 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 480mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can