UF3C120040K3S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UF3C120040K3S
Manufacturer
UnitedSiC
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
SICFET N-CH 1200V 65A TO247-3
Manufacturer :
UnitedSiC
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45mOhm @ 40A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id :
6V @ 10mA
Configuration :
Single
Supplier Device Package :
TO-247-3
Package / Case :
Base Product Number :
UF3C120040
Transistor Polarity :
N-Channel
RoHS :
Details
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200 V
Series :
Subcategory :
MOSFETs
Product Status :
Active
Brand :
Channel Mode :
Enhancement
Packaging :
Tube
FET Feature :
Product Category :
MOSFET
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
51 nC @ 15 V
Product Type :
MOSFET
Tradename :
SiC FET
Number of Channels :
1 Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
FET Type :
N-Channel
Package :
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1500 pF @ 100 V
Mounting Type :
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
12V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Power Dissipation (Max) :
429W (Tc)
Vgs (Max) :
±25V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
65A (Tc)
Datasheets
UF3C120040K3S
UnitedSiC UF3C120040K3S
N-Channel Tube 45mOhm @ 40A, 12V ±25V 1500 pF @ 100 V 51 nC @ 15 V 1200 V TO-247-3
UF3C120040K3S Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1500 pF @ 100 V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 1200 V drain to source voltage (Vdss).
UF3C120040K3S Features
a 1200 V drain to source voltage (Vdss)