TZB4R500AA10R00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TZB4R500AA10R00
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
B
Datasheet
Download
Description
CAP TRIMMER 7-50PF 50V SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Size Code :
Series :
TZB4
Width :
4mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
7pF
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Q @ Freq :
300 @ 1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Adjustment Type :
Top
Mount :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Height :
3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Adjuster Orientation :
Vertical
Package / Case :
B
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance Range :
7pF~50pF
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
50V
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dielectric Material :
Ceramic
Additional Feature :
PERCENTAGE TOLERANCE ON C_MAX IS 0/+100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
100%
Depth :
4.5mm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 4 weeks ago)
Datasheets
TZB4R500AA10R00
Introducing Trimmers, Variable Capacitors Murata Electronics TZB4R500AA10R00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:B, Voltage:50V, Operating Temperature:-25°C~85°C, TZB4R500AA10R00 pinout, TZB4R500AA10R00 datasheet PDF, TZB4R500AA10R00 amp .Beyond Trimmers, Variable Capacitors Murata Electronics TZB4R500AA10R00 ,we also offer 9402-2, 9701-0SL-1, 9702-2SL-1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics TZB4R500AA10R00
Description: The Murata TZB4R500AA10R00 is a SMD trimmer capacitor with a capacitance range of 7-50pF and a rated voltage of 50V. It is designed for use in a wide range of applications, including RF circuits, oscillators, filters, and impedance matching.
Features:
- Capacitance range of 7-50pF
- Rated voltage of 50V