TX2-L2-12V-TH
Mfr.Part #
TX2-L2-12V-TH
Manufacturer
Panasonic
Description
TX RELAY
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Unclassified
Maximum AC Switching Voltage (V) :
250
Coil Resistance (Ohm) :
1.028k
Product Depth (mm) :
7.4
Mounting Style :
Through Hole
Seal :
Sealed
Maximum Switching Current (A) :
7.5
Product Weight (g) :
2
Minimum Dropout Voltage :
9VDC
Contact Material :
Silver/Gold Clad
Maximum DC Switching Voltage (V) :
220
Maximum Pick-Up Voltage :
9VDC
Coil Type :
Dual Coil Latching
Product Length (mm) :
15
Coil Current (mA) :
11.7
Termination Style :
PC Pin
Packaging :
CASE/TUBE
Product Type :
PCB Relays
Coil Voltage :
12 VDC
Product Status :
Active
Power Consumption :
140 mW
Subcategory :
Relays
DC Coil Voltage (V) :
12
Contact Form :
2 Form C
Series :
Contact Arrangement :
DPDT
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Product Height (mm) :
8.2
Relay Construction :
Latching Double Coil
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
ECCN (US) :
EAR99
Operate Time (ms) :
4
Package :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Through Hole
Number of Terminals :
10
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Product Category :
Low Signal Relays - PCB
Maximum Switching Power :
60VA|60W