TX04G303G3950ER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TX04G303G3950ER
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR 0402 30K/3950
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Product Type :
NTC Thermistors
Length - Lead Wire :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Category :
NTC Thermistors
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Thermistors
B25/75 :
Package :
Digi-Reel?
Power - Max :
110 mW
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
2 %
Resistance Tolerance :
±2%
Length :
1 mm
Mounting Type :
Surface Mount
B25/85 :
3950K
Diameter :
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Packaging :
MouseReel
Brand :
Resistance :
30 kOhms
B0/50 :
B Value Tolerance :
±2%
Height :
0.35 mm
Width :
0.5 mm
RoHS :
Details
Series :
TX
Resistance in Ohms @ 25°C :
30k
Type :
NTC
Power Rating :
110 mW
Datasheets
TX04G303G3950ER
Ohmite TX04G303G3950ER
TX Series Tolerance:2 % Surface Mount -40°C ~ 125°C 3950K B Value Tolerance:±2% MouseReel
TX04G303G3950ER Overview
NTC thermistors are packaged as a MouseReel. The 0402 (1005 Metric) package contains it for your convenience. In order for NTC thermistors to operate, the resistance tolerance must be ±2%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -40°C ~ 125°C to ensure reliable operation. As a result, the NTC thermistors set a maximum power of 110 mW.
TX04G303G3950ER Features
Package/Case: MouseReel
TX Series
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
30 kOhms Resistance
Mounting Type: Surface Mount
2 % Tolerance