TV06B540J-G
Mfr.Part #
TV06B540J-G
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AA
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
87.1V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
600W
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Unidirectional
Type :
Zener
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Breakdown Voltage :
63.15V
Peak Pulse Current :
6.89A
Reverse Standoff Voltage :
54V