TUM10J1K0E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TUM10J1K0E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 5% 10W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Factory Lead Time :
27 Weeks
Composition :
Metal Oxide Film
Height :
9mm
Min Operating Temperature :
70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.394 x 0.354 Rectangularx1.929L 10.00mmx9.00mmx49.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
750V
Published :
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1kOhm
Power Rating :
10W
Construction :
Flameproof
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
275°C
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
750V
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Flame Proof, Safety
Depth :
10mm
Series :
TUM
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
10W
Lead Length :
35mm