TST10RE01Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TST10RE01Y
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN HEADER R/A 10POS 5.08MM
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Male Pins
Feature :
Mounting Flange
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Length - Post :
0.157 4.00mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Published :
Contact Material :
Package :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.386 9.80mm
Contact Type :
Male Pin
Row Spacing - Mating :
Contact Shape :
Circular
Contact Finish Thickness - Mating :
16.0μin 0.41μm
RoHS :
Details
Series :
Trident Slimline
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Category :
Automotive Connectors
Current Rating (Amps) :
10A
Overall Contact Length :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating :
Features :
Mounting Flange
Packaging :
Bulk
Current Rating :
10A
Product Type :
Automotive Connectors
Product Status :
Active
Brand :
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination :
Solder
Mated Stacking Heights :
Ingress Protection :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
TST10
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.200 5.08mm
Connector Type :
Receptacle
Voltage Rating :
250V
Style :
Board to Cable/Wire
Applications :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
250V
Number of Positions :
10
Subcategory :
Contact Finish - Post :
Datasheets
TST10RE01Y
Trident Slimline Series 1-Row Receptacle Solder -- Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.386 9.80mm Height