TSF10H60C
Mfr.Part #
TSF10H60C
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 60V ITO220AB
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Application :
EFFICIENCY
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
HTS Code :
Output Current-Max :
5A
Reverse Current-Max :
500μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540mV @ 5A
Diode Type :
Schottky
R-PSFM-T3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 60V
1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
TSF10H60C
Taiwan Semiconductor TSF10H60C
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
TSF10H60C C0G Overview
You should use a forward voltage of 500μA monitoring system, and you should never exceed the forward voltage.This device can support a maximum output voltage of 5A.
TSF10H60C C0G Features
a forward voltage of 500μA
a forward voltage of 500μA
a maximum output voltage of 5A