TS80L188EC13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS80L188EC13
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
100-BQFP
Datasheet
Download
Description
MICROPROCESSOR, 16-BIT, 13MHZ
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microprocessors
Terminal Pitch :
0.65mm
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
3.15mm
Speed :
13 MHz
Low Power Mode :
yes
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Integrated Cache :
No
Bit Size :
16
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
No
External Data Bus Width :
8
Additional Feature :
DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; EMULATION HARDWARE
Qualification Status :
COMMERCIAL
Clock Frequency :
26MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
QUAD
Length :
20mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Boundary Scan :
Pin Count :
100
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Grade :
Industrial
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number of Terminations :
100
Width :
14mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Supply Voltage :
3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Package / Case :
100-BQFP
Format :
FIXED POINT
Address Bus Width :
20
Datasheets
TS80L188EC13
Altera (Intel) TS80L188EC13
0.65mm 16-bit Microprocessor 3V 100-BQFP
TS80L188EC13 Overview
Packed in 100-BQFP, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR. There are 100 terminations totally. With a 3V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 16-Bit architecture. The supply voltage should not exceed 5.5V. This CPU has a wide external data Bus width of 8. 100 pins are injected into the part body. The embedded microprocessor has a clock frequency of 26MHz. Don’t miss additional features of the embedded microprocessor such as: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; EMULATION HARDWARE. Operating environment should be set to over -40°C.