TS68020MF1-20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS68020MF1-20
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
132-BCQFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU 68000 20MHZ 132CQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microprocessors
SATA :
Additional Interfaces :
Packaging :
Tray
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Voltage - I/O :
5.0V
Graphics Acceleration :
No
Published :
Package / Case :
132-BCQFP
USB :
Product Status :
Obsolete
Display & Interface Controllers :
Base Part Number :
TS68020
Supplier Device Package :
132-CQFP (24.13x24.13)
Series :
Ethernet :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
Speed :
20MHz
RAM Controllers :
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
TS68020
Security Features :
Operating Temperature :
-55°C~125°C TC
Co-Processors/DSP :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package :
Tray
Datasheets
TS68020MF1-20
68000 Microprocessor - Series TS68020 132-BCQFP
TS68020MF1-20 Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 132-BCQFP, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -55°C~125°C TC. The - series contains it. A 68000 processor powers this CPU. - RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has - interfaces to serve you better. I/O is run at 5.0V on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with TS68020. Suppliers offer a 132-CQFP (24.13x24.13) package.