TS3V340RGYR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS3V340RGYR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC VIDEO SWITCH QUAD SPDT 16VQFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog Switches - Special Purpose
Pin Count :
16
Propagation Delay :
3.5 ns
Number of Pins :
16
High Level Output Current :
128mA
On-State Resistance (Max) :
6Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Radiation Hardening :
No
Number of Inputs :
4
Width :
3.5mm
Low Level Output Current :
128mA
Mount :
Surface Mount
Number of Channels :
4
Resistance :
6Ohm
Terminal Position :
QUAD
Min Supply Voltage :
3V
Length :
4mm
Base Part Number :
TS3V340
Supply Current-Max (Isup) :
1.5mA
Max Supply Voltage :
3.6V
Pbfree Code :
yes
Thickness :
900μm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height :
1mm
Weight :
37.194574mg
Supply Type :
Single
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Turn-Off Delay Time :
7 ns
Applications :
Video
Number of Functions :
Supply Voltage :
3.3V
Feature :
RGB
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
8
Number of Terminations :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn On Delay Time :
7 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Nominal Supply Current :
700µA
Bandwidth :
500MHz
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply, Single (V+) :
3V~3.6V
Switch Circuit :
SPDT
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
2:1
Operating Supply Current :
700nA
Terminal Pitch :
0.5mm