TS3V330DGVR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS3V330DGVR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MUX/DEMUX VID SW QUAD 16TVSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog Switches - Special Purpose
Number of Pins :
16
Supply Current-Max (Isup) :
0.01mA
JESD-609 Code :
e4
Base Part Number :
TS3V330
Number of Terminations :
16
Number of Outputs :
8
Applications :
Video
Operating Supply Current :
10μA
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
4
Turn-Off Delay Time :
3.5 ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Height :
1.2mm
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
2:1
Mount :
Surface Mount
Supply Type :
Single
ECCN Code :
EAR99
Feature :
RGB
Thickness :
1.05mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Propagation Delay :
6.5 ns
Min Supply Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Switching :
BREAK-BEFORE-MAKE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
3Ohm
Number of Channels :
4
Terminal Position :
Dual
Weight :
41.900595mg
Voltage - Supply, Single (V+) :
3V~3.6V
Pbfree Code :
yes
Turn On Delay Time :
6.5 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Frequency :
300MHz
Number of Inputs :
Switch Circuit :
SPDT
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Width :
4.4mm
Off-state Isolation-Nom :
50 dB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
3.3V
Max Supply Voltage :
3.6V
Bandwidth :
300MHz
Pin Count :
Length :
3.6mm
Package / Case :
16-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Factory Lead Time :
6 Weeks
On-State Resistance (Max) :
10Ohm
Datasheets
TS3V330DGVR
Introducing Analog Switches - Special Purpose Texas Instruments TS3V330DGVR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Base Part Number:TS3V330, Number of Terminations:16, Number of Channels:4, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Bandwidth:300MHz, Package / Case:16-TFSOP (0.173, 4.40mm Width), TS3V330DGVR pinout, TS3V330DGVR datasheet PDF, TS3V330DGVR amp .Beyond Analog Switches - Special Purpose Texas Instruments TS3V330DGVR ,we also offer PI3DBS16212ZBBEX, PI3PCIE3412AZHEX, PI3DBS16222XEAEX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments TS3V330DGVR
Analog Switches - Special Purpose Texas Instruments TS3V330DGVR Overview
TS3V330DGVR Features
The TS3V330DGVR features include four bidirectional switches, high-bandwidth operation up to 200 MHz, which accommodates a range of video signals including VGA, SVGA, XGA, and higher resolutions. The low on-state resistance (<5 ohms) minimizes signal loss, while the low crosstalk and off-isolation enhance performance. The device is packaged in a compact 16-pin TVSOP, making it suitable for space-constrained applications. Additionally, it operates over a wide supply voltage range (2.3V to 3.6V), facilitating flexibility in various design architectures.