TRR10EZPF1101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRR10EZPF1101
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Height :
660.4μm
Case Code (Imperial) :
Reference Standard :
TS 16949
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thick Film
Resistance :
1.1kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
TRR
Feature :
Anti-Sulfur
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
TRR10EZPF1101
ROHM Semiconductor TRR10EZPF1101
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 1.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C