TRM-900-NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRM-900-NT
Manufacturer
Linx Technologies
Package / Case
44-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD ISM < 1GHZ CAST SMD
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Current - Receiving :
19mA
Data Rate :
300kbps
Series :
NT
Sensitivity (dBm) :
-113 dBm
Power - Output :
12.5dBm Max
Operating Supply Voltage :
5.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
RF Family/Standard :
General ISM < 1GHz
Frequency :
900MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Interface :
SPI, UART
Packaging :
Tube
Serial Interfaces :
Serial, UART
Modulation :
FSK
Pbfree Code :
yes
Current - Transmitting :
16mA~36mA
Package / Case :
44-SMD Module
Antenna Type :
Castellation, U.FL/MHF
Datasheets
TRM-900-NT
Linx Technologies TRM-900-NT
900MHz General ISM < 1GHz -40°C~85°C 2.5V~5.5V Serial, UART Tube Castellation, U.FL/MHF 300kbps 12.5dBm Max 44-SMD Module
TRM-900-NT Overview
Surface Mount represents this RF Transceiver' mounting method.This RF Transceiver module utilizes the Tube package for optimized performance.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.This RF Transceiver Module, belonging to the NT family.The RF Transceiver can supply 2.5V~5.5V voltage.The RF Transceiver Module operates at a frequency of 900MHz.Surface Mount mounted, this Transceiver is widely used in many applications.
TRM-900-NT Features
Tube package
2.5V~5.5V volts