TRM-433-LT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRM-433-LT
Manufacturer
Linx Technologies
Package / Case
12-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD ISM < 1GHZ CAST SMD
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Qualification Status :
Not Qualified
Max Output Current :
14mA
Power Supplies :
3V
Voltage - Supply :
2.1V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Interface :
SPI, Serial
Supply Voltage :
3V
Serial Interfaces :
Serial
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
12-SMD Module
Modulation :
ASK, OOK
Antenna Type :
Castellation
RF Family/Standard :
General ISM < 1GHz
Current - Transmitting :
4mA~12mA
Series :
LT
Current - Receiving :
6.1mA
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Data Rate :
9.8kbps
Operating Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
12
Mounting Type :
Surface Mount
Sensitivity (dBm) :
-112 dBm
Power - Output :
9.2dBm
Frequency :
433MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
TRM-433-LT
Linx Technologies TRM-433-LT
433MHz General ISM < 1GHz -40°C~85°C 2.1V~3.6V Serial Tube Castellation 9.8kbps 9.2dBm 12-SMD Module
TRM-433-LT Overview
Surface Mount is used for RF Transceiver' mounting.For optimal performance, this RF Transceiver module makes use of the Tube package.In this RF Transceiver module, there are a total of 12 terminations.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.As a member of the LT family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.2.1V~3.6V voltage can be supplied by the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate at 433MHz Hz.Many applications use this Transceiver with Surface Mount mounted.
TRM-433-LT Features
Tube package
12 terminations
2.1V~3.6V volts