TRM-418-LT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRM-418-LT
Manufacturer
Linx Technologies
Description
RX TXRX MOD ISM < 1GHZ CAST SMD
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface Type :
Product Type :
RF Modules
Series :
LT
Subcategory :
Wireless and RF Modules
Output Power :
9.2 dBm
Product :
RF Transceivers
Frequency :
418 MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage :
3 V
Dimensions :
16 mm x 15.72 mm x 3.18 mm
Antenna Type :
PCB
Datasheets
TRM-418-LT
Linx Technologies TRM-418-LT
418 MHz PCB
TRM-418-LT Overview
A RF Transceiver Module, it is a member of the LT family.A 418 MHz frequency is used by the RF Transceiver Module.