TR-916-SC-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TR-916-SC-P
Manufacturer
Linx Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MODULE ISM < 1GHZ SMD
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Sensitivity (dBm) :
-94 dBm
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Frequency :
916MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C
RF Family/Standard :
General ISM < 1GHz
Serial Interfaces :
UART
Thickness :
10.8mm
Length :
27.9mm
Voltage - Supply :
2.7V~13V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Transmitting :
29mA Max
Current - Receiving :
13mA
Width :
38.1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Modulation :
FSK
Data Rate :
33.6kbps
Series :
SC
Package / Case :
Module
Nominal Supply Current :
15mA
Mount :
Surface Mount
Antenna Type :
Antenna Not Included
Power - Output :
0dBm
Datasheets
TR-916-SC-P
916MHz General ISM < 1GHz 0°C~70°C 2.7V~13V UART Bulk Antenna Not Included 33.6kbps 0dBm Module
TR-916-SC-P Overview
As a RF Transceiver' mounting method, Surface Mount is used.Using the Bulk package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.In order for it to operate properly, Transceiver's operating temperature should be at 0°C~70°C.A RF Transceiver Module, it is a member of the SC family.RF Transceivers that can supply 2.7V~13V volts are available.A 916MHz frequency is used by the RF Transceiver Module.As a result of its Surface Mount mounting, this Transceiver is widely used in a wide variety of applications.
TR-916-SC-P Features
Bulk package
2.7V~13V volts