TPSMA6L12A
Mfr.Part #
TPSMA6L12A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description
TVS DIODE, SMAF, 13.30V .. 14.70
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Max Surge Current :
60A
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
30.2A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Line Protection :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
14.7V
Number of Elements :
Published :
2012
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
19.9V
Reverse Standoff Voltage :
12V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Configuration :
Single
Packaging :
Cut Tape (CT)
Type :
Zener
Peak Pulse Power :
600W
Power - Peak Pulse :
600W
Applications :
Automotive
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
12V
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Power Dissipation-Max :
3W
Operating Temperature :
-50°C~150°C TJ