TPME336M035R0065
Mfr.Part #
TPME336M035R0065
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 33UF 20% 35V 2917
Tantalum Capacitors
Series :
TPM
Number of Pins :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
6 %
Ripple Current :
1834mA
Length :
7.3mm
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.06
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Published :
Capacitance :
33μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
E
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
35V
Depth :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
4.3mm