TPME107K020R0045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPME107K020R0045
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917
Stock
443
In Stock :
443
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Depth :
4.3mm
Case Code (Metric) :
7343
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±10%
Height :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Voltage - Rated DC :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Case Code (Imperial) :
2917
Termination :
SMD/SMT
Series :
TPM
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Polarity :
Polar
Packing Method :
TR, 7 INCH
Manufacturer Size Code :
E
Tan Delta :
0.06
Length :
7.3mm