TPME227K016R0040
Mfr.Part #
TPME227K016R0040
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Height :
4.1mm
Polarity :
Polar
Length :
7.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Mount :
PCB, Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Depth :
4.3mm
Type :
Molded
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Series :
TPM
Dissipation Factor :
6 %
Voltage :
16V
Manufacturer Size Code :
E
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
220μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
48μA
Voltage - Rated AC :
16V
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Tantalum
Packing Method :
TR, 7 INCH
Ripple Current :
1.039mA
Tan Delta :
0.06
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Datasheets
TPME227K016R0040
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPME227K016R0040 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Number of Pins:2, Type:Molded, Voltage:16V, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, TPME227K016R0040 pinout, TPME227K016R0040 datasheet PDF, TPME227K016R0040 amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPME227K016R0040 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.