TPME158K002R0015
Mfr.Part #
TPME158K002R0015
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1500UF 10% 2.5V 2917
Tantalum Capacitors
Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Manufacturer Size Code :
E
Capacitance :
1500μF
Length :
7.3mm
Tan Delta :
0.06
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Series :
TPM
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
Polar
Leakage Current :
36μA
Voltage - Rated AC :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Depth :
4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
1.697mA
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated DC :
2.5V
Mount :
Dielectric Material :
Tantalum
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
6 %