TPME156M050R0075
Mfr.Part #
TPME156M050R0075
Description
CAP TANT 15UF 20% 50V 2917
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.3mm
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
6 %
Published :
Ripple Current :
1708mA
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
E
Height :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Leakage Current :
0.0075mA
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
4.3mm
Capacitance :
15μF
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm