TPME156K050R0100
Mfr.Part #
TPME156K050R0100
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Tantalum Capacitors
Height :
4.3mm
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
21 Weeks
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
6 %
Published :
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Size Code :
E
Case Code (Imperial) :
Depth :
4.3mm
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
15μF
Ripple Current :
1479mA
Tolerance :
±10%
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
7.5µA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Length :
7.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm