TPME156K050R0075
Mfr.Part #
TPME156K050R0075
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Capacitance :
15μF
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Depth :
4.3mm
Leakage Current :
7.5µA
Type :
Molded
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
1708mA
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
6 %
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
E
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
TPM
Dielectric Material :
Tantalum
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Height :
4.3mm
Polarity :
Polar
Length :
7.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V