TPME108M006S0025
Mfr.Part #
TPME108M006S0025
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
ESR :
25 mΩ
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Ripple Current :
2958mA
Length :
7.3mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Polarity :
POLARIZED
Width :
4.3mm
Surface Mount :
yes
Size Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
21 Weeks
Negative Tolerance :
20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positive Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
4.1mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tan Delta :
0.08
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1000µF
Leakage Current :
0.063mA