TPME108K004R0018
Mfr.Part #
TPME108K004R0018
Description
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917
Stock
141
In Stock :
141
Tantalum Capacitors
Ripple Current :
1.549mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Depth :
4.3mm
2917 (7343 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
PCB, Surface Mount
Voltage - Rated AC :
4V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
7343
Capacitance :
1000µF
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
21 Weeks
SMD/SMT
Voltage :
4V
Published :
2008
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
6 %
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated DC :
4V
Tolerance :
±10%
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
40μA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Pitch :
4.4mm
Length :
7.3mm