TP810PW10K0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TP810PW10K0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 10W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Height :
25.908mm
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
10W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
1.000Lx0.240W 25.40mmx6.10mm
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
Lead Pitch :
20.32mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Min Operating Temperature :
0°C
Max Operating Temperature :
180°C
Composition :
Thick Film
Power Rating :
10W
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Published :
Resistance :
10kOhm
Terminal Pitch :
20.32mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TP
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
1.27 mm
Voltage - Rated AC :
350V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
TP810PW10K0JE
Ohmite TP810PW10K0JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, Thick Film,