TOP254GN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TOP254GN
Manufacturer
Power Integrations
Package / Case
8-SMD (7 Leads), Gull Wing
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8SMD
Manufacturer :
Power Integrations
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
8
Package / Case :
8-SMD (7 Leads), Gull Wing
Max Supply Voltage (AC) :
265V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Width :
6.6mm
JESD-609 Code :
e3
Max Input Voltage (AC) :
265V
Min Supply Voltage (AC) :
85V
Nominal Supply Current :
1.2mA
Min Supply Voltage :
36V
Length :
9.83mm
Radiation Hardening :
No
Series :
TOPSwitch®-HX
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Factory Lead Time :
4 Weeks
Internal Switch(s) :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Duty Cycle :
78%
Fault Protection :
Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Number of Functions :
1
Termination :
SMD/SMT
Terminal Pitch :
2.54mm
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Power Rating :
47W
Topology :
Flyback
Packaging :
Tube
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Max Output Current :
2.08A
Output Voltage :
12V
Voltage - Breakdown :
700V
Frequency :
66kHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Output Isolation :
Isolated
Height :
3.68mm
Output Power :
30W
Max Power Dissipation :
47W
Number of Terminations :
8
Max Duty Cycle :
83 %
Power (Watts) :
28W
Terminal Position :
Dual
Datasheets
TOP254GN
Power Integrations TOP254GN
AC DC Converters, Offline Switches Power Integrations TOP254GN Overview
TOP254GN Features
  • Enhanced thermal management for higher reliability and extended life.
  • Compact 8SMD package, ideal for space-constrained applications.
  • High energy efficiency, supporting eco-friendly product designs.
TOP254GN Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 200V 5A TO252
    DIODE RECT GP 300V 10A TO263
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO220